Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenne grzyby - Piestrzenica kasztanowata

Piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta).

Grzyb trujący zawiera toksynę – gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz uszkodzenia wielonarządowe zwłaszcza wątroby i nerek.

Owocniki Piestrzenicy występują zwykle od kwietnia do maja, często pojawia się już w marcu, głównie w piaszczystych lasach sosnowych i świerkowych, na nizinach i w terenach podgórskich, na zrębach, w uprawach leśnych oraz na nagiej glebie leśnej.

Kształt owocnika przypomina ludzki mózg bądź owoc orzecha włoskiego o intensywnym grzybowym zapachu,  koloru ciemno brązowego, kasztanowatego, czerwonobrązowego, czasem jaśniejszy i matowy. Średnica kapelusza do 10 cm. 

Grzyb często mylony ze smardzami.

Ciekawostka  - piestrzenica kasztanowata w wielu starszych atlasach była oznaczona jako grzyb jadalny lub warunkowo jadalny. Przed II wojną światową w Polsce grzyb ten był masowo skupowany oraz sprzedawany na targowiskach i spożywany. Toksyna gyromitryna traci swoje właściwości trujące podczas długotrwałego suszenia lub obróbki termicznej, ponieważ jednak nie można jednoznacznie ustalić po jakim czasie obróbki grzyb przestaje być trujący gatunek ten uznano za trujący i bezwzględnie nie powinno się go spożywać.