Lista aktualności Lista aktualności

szacunki brakarskie

W lasach Nadleśnictwa  Dębica trwają szacunki brakarskie. Szacunki brakarskie  sporządza się w celu określenia ilości i jakości drewna możliwego do pozyskania we wszystkich drzewostanach rębnych i przedrębnych planowanych do użytkowania w przyszłym roku. Prace prowadzą pracownicy Służby Leśnej, głownie: leśniczy i podleśniczy, którzy są specjalistami  i doskonale znają klasyfikację jakościową i wymiarową surowca drzewnego. Wyniki szacunków brakarskich są podstawą do sporządzania planu pozyskania i planu sprzedaży drewna  w kolejnym roku gospodarczym.

Wyróżniamy cztery metody sporządzania szacunków:

Metoda „porównawcza" – określenie ilości i jakości sortymentów na podstawie porównania drzewostanu planowanego do użytkowania  z podobnym  gdzie prace już wykonano w przeszłości i  znana jest uzyskana ilość i struktura sortymentów.

Metoda „posztuczna" – szacowanie na podstawie pomiaru pierśnicy każdego drzewa przewidzianego do wycinki i określenia wysokości dla poszczególnych klas grubości. Każde drzewo należy przypisać do poszczególnej  klasy jakości.

Metoda „masowa" – określenie ilości i struktury sortymentów na podstawie oceny drzewostanu bez wykonywania pomiarów, tzn. na podstawie doświadczenia leśniczego.

Metoda „obrębowa" – szacowanie na podstawie wyników z lat ubiegłych dla warstw drzewostanów projektowanych do cięć  z wykorzystaniem systemu komputerowego.

W tym czasie na drzewach pojawiają się tajemnicze znaki, co dokładnie oznaczają?

Drewno wyższych klas jakości i sortymenty specjalne oznacza się symbolami:

A - drewna tartaczne najwyższej jakości klasy WA0

B  - drewna tartaczne wysokiej jakości klasy WB0

F  - drewno przeznaczone na okleinę klasy WA1

S -  drewno przeznaczone na sklejkę klasy WB1

Drzewa zakwalifikowane do pozostałych klas jakości,  przeznaczone do pozyskania oznacza się ukośną kreską w kolorze zielonym