Lista aktualności Lista aktualności

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1-go Marca obchodzone jest corocznie święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W Nadleśnictwie Dębica, w dniu 28 lutego 2019 r. z tej okazji odbyła się narada, w czasie której został wyświetlony film „Historia Żołnierzy Wyklętych - Adam Lazarowicz KLAMRA (w przedsionku śmierci)” prezentujący postać Adama Lazarowicza  - majora piechoty Polskich Sił Zbrojnych, żołnierza SZP, ZWZ i AK oraz Zrzeszenia WiN.

Major Adam Lazarowicz był działaczem zbrojnego podziemia niepodległościowego.  W czasie wybuch II wojny światowej pełnił funkcję kierownika szkoły w Gumniskach koło Dębicy, jednocześnie zaangażował się w działalność konspiracyjną w ramach Służby Zwycięstwu Polski, a następnie Związku Walki Zbrojnej.  Wiosną 1944 r. objął funkcję zastępcy inspektora Inspektoratu Rzeszów AK. W czasie akcji „Burza” dowodził 5 pułkiem strzelców konnych AK, liczącym ok. 1200 ludzi. Za pomoc wojskom sowieckim otrzymał Order Czerwonej Gwiazdy, ale go nie przyjął. W 1946 r. mianowany został komendantem obwodu Dębica ZWZ-AK. Aresztowany w 1947 r. przez UB, został skazany przez Sąd Rejonowy w Warszawie na 4-krotną karę śmierci. Stracony 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

Symboliczny grób Adama Lazarowicza znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”, jak również na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

W 1992 Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie wydał postanowienie unieważniające wyrok z 1951. Sąd nie miał wątpliwości, że działalność mjr. A. Lazarowicza miała na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Imieniem Adama Lazarowicza nazwano Publiczne Gimnazjum w Gumniskach, w której ustanowiono tablicę pamiątkową honorującą majora. W Dębicy (mieście z rejonu działania majora) w 1993 r. nazwano ulicę imienia Adama Lazarowicza.

Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=8EAR2nmrb2Y